RC přijímače Spektrum se stabilizací - základní nastavení
Home page » Blog » RC přijímače Spektrum se stabilizací - základní nastavení
V tomto článku je popsáno základní nastavení RC vysílačů Spektrum 2. generace a RC přijímače Spektrum AR637T. Nastavení vysílače je zcela standardní, jako byste měli v modelu přijímač bez stabilizace. Poté se provede spárování vysílače a přijímače. Následně se nastaví vysílač (reverzy, výchylky) a nakonec se provede nastavení stabilizace a závěrečná předletová kontrola.
Text článku je koncipován pro 6 kanálové vysílače Spektrum DX6 a DX6e. Pro vyšší řady vysílačů v brzké době připravíme další články s detailnějším nastavením.
Společnost Horizon Hobby vytvořila instruktářní video (má celkem 12 částí), ve kterém je znázorněn princip nastavení jak vysílače, tak i přijímače AR637T. Ve videu je možné si nechat zobrazit titulky v anglickém jazyce nebo jejich strojový překlad do českého jazyka.
1. Nastavení vysílače – systémová část
Na rozdíl od jiných stabilizačních systému se v případě přijímače AR637T vysílač nastavuje zcela standardním způsobem, jako by se jednalo o přijímač bez stabilizace. Pokud máte např. model s delta křídlem, ve vysílači nastavte tento typ modelu.
Postup
Doporučujeme přidat do paměti vysílače nový model System Setup/Model Select. Zde zvolte <Add New Model>.
V menu System Setup/Model Type zvolte Acro.
V menu System Setup/Model Name si upravte název modelu podle potřeby.
V menu System Setup/Aircraft Type zvolte typ křídla Wing a typ ocasu Tail podle skutečného provedení modelu. Zde je zásadní rozdíl, pokud jste dosud používali jiné stabilizační jednotky!
Dále je potřeba nastavit letové režimy. V menu System Setup/F-Mode Setup přiřaďte některý třípolohový přepínač (parametr Flight Mode Switch). Pokud máte v módu 1, doporučujeme použít přepínač po pravé ruce, např. Switch G.
U RC vysílačů disponující hlasovým výstupem doporučujeme nastavit hlasový výstup pro jednotlivé letové režimy, viz menu Spoken Flight Mode.
Dále je potřeba k jednomu kanálu přiřadit volbu letového režimu F-Mode. V menu System Setup/Channel Assign přejdete na druhou podstránku Channel Input Config. Pokud vysílač nemá volný kanál (např. máte 6 kanálový vysílač a model má ovládané klapky a podvozek, pak doporučujeme pro řízení stabilizace využít kanál klapek.
Pro korektní výběr letového režimu v přijímači je potřeba upravit výchylky F-Mode. V menu System Setup/Digital Switch Setup zvolte SwitchFlight Mode a nastavte výchylky postupně na 100%, 0% a -100%, viz obrázek.
2. Párování přijímače a vysílače
Přijímač spárujte s vysílačem standardním způsobem.
Postup:
Přijímač je potřeba uvést do párovacího režimu: Můžete použít některý z těchto způsobů:
Zapojením párovacího konektoru do portu Bind/Prog/SRXL2 a připojením napájení.
Stisknutím tlačítka na přijímači a připojením napájení.
Pokud přijímač dosud nepřijímal signál z vysílače, stačí stisknout tlačítko na přijímači.
Rychle blikající LED dioda signalizuje, že se přijímač nachází v režimu párování. Poté uveďte vysílač do párovacího režimu v menu System Setup/Bind.
3. Konfigurace telemetrie
Protože přijímač Spektrum AR637T obsahuje integrovanou telemetrii s plným dosahem, je potřeba provést konfiguraci telemetrických senzorů. Pokud máte k přijímači připojeny doplňkové senzory nebo Smart regulátor, je potřeba přijímač vypnout a znova zapnout.
Postup:
Přejdete do menu Function List/Telemetry.
Zvolte položku Auto-Config. Během chvilky vysílač provede analýzu přijímaných telemetrických dat a poté na displeji zobrazí detekované senzory. Pořadí senzorů si můžete upravit.
Dále můžete provést nastavení jednotlivých senzorů. V tomto případě je použit senzor napětí Volt.
Display: Pokud některý senzor nechcete v přehledu telemetrických senzorů vidět, nastavte hodnotu na Inh.
Alarm: Lze nastavit alarmy pro překročení mezních hodnot.
Status Reports: Nastavení hlášení hodnot.
Warning Reports: Nastavení způsobu varování.
Protože RC přijímač Spektrum AR637T obsahuje integrovaný barometrický snímač, můžete si nakonfigurovat i senzor varia.
V menu Function List/Telemetry Settings doporučujme ponechat tato nastavení
Display: Roller
Units: Metric - metrické jednotky
V menu Function List/Telemetry Settings lze nastavit, aby vysílač ukládat telemetrická data na SD kartu. Data z SD karty lze následně analyzovat na počítači pomocí aplikace TLM Viewer.
File Name: Vzor pro název souboru
Start: Prvek, který spouští logování. Doporučujeme použít některý z dvoupolohových přepínačů.
On Time: Tato volba se používá, pokud je start časovače nastaven na páku plynu. Prvotním pohybem páky plynu se logování spustí.
Enabled: Hodnota Yes znamená, že je logování povoleno.
4. Nastavení vysílače – funkční část
Před počátečním nastavením stabilizačního systému je potřeba provést standardní nastavení vysílače, tj. reverzy, subtrimy, koncové výchylky, nastavení klapek a podobně.
Postup:
V menu Function List/Servo Setup zvolte Reverse. Nastavte reverzy kanálů tak, aby kormidla či další funkce modelu fungovala správně.
V menu Function List/Servo Setup zvolte Subtrim. Nastavte subtrimy kanálů tak, aby kormidla byla v požadovaných pozicích (nejčastěji v neutrálu). Pokud páka seŕva není kolmo k táhlu, doporučujeme upravit délku táhla tak, aby páka serva byla kolmo k táhlu a kormidlo v požadované poloze.
V menu Function List/Servo Setup zvolte Travel. Nastavte koncové body tak, jak doporučuje výrobce. RC modely letadel od Horizon Hobby (E-Flite, Hobbyzone, Parkozone, Hangar 9) mají v manuálu uvedeny doporučené maximální výchylky kormidel.
Určitě doporučujeme nastavit dvojí výchylky a exponenciály v menu Function List/DR and Expo. Dvojí výchylky pro křidélka, výškovku a směrovku obecně doporučujeme v poměrech 70% a 100%, exponenciály dle zvyku. Pokud je model na některou funkci málo citlivý (nejčastěji se jedná o směrovku), pak můžete u této funkce nechat nastavení 100% a 100%.
U modelů na elektro pohon se určitě hodí nastavit přepínač, kterým se zamezí spuštění motoru nechtěným pohybem páky plynu. K tomu sloučí menu Function List/Throttle Cut.
Pro aktivaci nastavte dvoupolohový přepínač, např. H.
Pozici doporučujeme nastavit na hodnotu -120%. Pozor! Některé regulátory používají dynamické přizpůsobení rozsahu plynu nebo proporcionální brzdu. U těchto typů regulátorů nastavte hodnotu na -100% případně dle doporučení výrobce.
Parametr Delay můžete nechat nastaven na Inh (zakázáno).
5. Nastavení přijímače - počáteční konfigurace
Počáteční nastavení slouží pro nastavení orientace přijímače v modelu a dále lze volitelně nastavit kanál pro ovládání zisků stabilizace. Menu vás provede krok za krokem celým procesem.
Poznámka: Nejprve doporučujeme přijímač uvést do továrního nastavení. V menu System Setup/Forward Programming/Other Settings zvolte Factory Reset.
Postup:
V menu Function List/Forward Programming/Gyro Setting zvolte First Time Setup.
Před pokračováním v nastavování se ujistěte, že veškerá nastavení vysílače (uspořádání křídla, reverzů, velikosti výchylek, subtrimů atd.) je v pořádku. Zvolte Next.
Změna uspořádání křídel, přiřazení kanálů, subtrimu nebo servo reverzu bude znamenat provedení nového počátečního nastavení.
Nastavení orientace přijímače v modelu. Zde jsou 2 možnosti
Model necháte vodorovně, dáte Continue a poté jej postavíte na přední část a dáte Continue. Není nutné, aby byl model přesně kolmo, stačí dodržet úhel 75° – 115°). Přijímač si sám určí orientaci v modelu. V následující stránce pak potvrdíte navrženou orientaci. Nakonec zvolte Continue.
Set Orientation Manually – vyberete ručně orientaci přijímače podle piktogramů. Poté zvolte Continue.
Nastavení kanálu pro ovládání zisků stabilizace. Přijímač AR637T umožňuje dálkově měnit míru stabilizace pomocí volného kanálu.
Pokud máte 6-ti kanálový vysílač (DX6, DX6e), které nemají vhodný ovladač (např. otočný knoflík), doporučujeme spíše nevyužívat tuto možnost.
U vysílače DX7 G2 a vyšších doporučujeme přiřadit některý z proporcionálních ovladačů (slider, otočný knoflík).
Zvolte Apply pro potvrzení počátečního nastavení.
6. Nastavení přijímače - stabilizace AS3X
Přijímač podporuje až 10 letových režimů, v každém letovém režimu lze nastavit zisk, prioritu a heading. Pro jednoduchost budeme používat 3 letové režimy, viz tabulka 1. Obecně lze u každého režimu stabilizaci AS3X vypnout a zapnout.
Tabulka 1: Doporučené letové režimy
Letový režim
Popis
FM1
V přijímači je stabilizace vypnuta. Tento režim je důležitý pro případy, kdy dojde k uvolnění přijímače v modelu nebo dojde k oscilacím.
FM2
V přijímači je stabilizace zapnuta s menšími zisky. Tento režim je vhodný pro běžné létání středními a vyššími rychlostmi.
FM3
V přijímači je stabilizace zapnuta s většími zisky. Tento režim je vhodný pro pomalejší létání, 3D akrobacii, visení, nožový let či přistání.
Jako výchozí stav doporučujeme požívat hodnoty zisků podle tabulky 2. Zisky postupně zvyšujte do doby, než se budou objevovat oscilace. Poté hodnoty přiměřeně zmenšete. Platí, že čím vyšší je nastavený zisk, tím je let modelu stabilnější, avšak i méně přirozený. Nastavené zisky lze proporcionálně zmenšit pomocí kanálu Gain Channel, viz Nastavení přijímače - počáteční konfigurace
Priorita vyjadřuje, jak se mění zisk s v závislosti na výchylce příslušného ovladače. Ve výchozím stavu je nastavena hodnota 160, což znamená, že zisk velmi rychle klesá s rostoucí výchylkou ovladače, viz obrázky níže.
Heading určuje, zda má model udržovat svoji orientaci v prostoru. Heading zisk se často používá pro 3D létání, např. při nožovém letu, visení. Zisk heading se uplatňuje pouze v okolí neutrální polohy ovladačů.
V menu Function List/Forward Programming/Gyro Settings zvolte F-Mode Setup.
V menu F-Mode Setup zvolte FM Channel.
V menu Aux Channel Config nastavte FM Channel na Gear a dejte Next.
V menu F-Mode Setup pro první letová režim stabilizaci zakažte, u ostatních režimu ji povolte:
FLIGHT MODE 1: Inh
FLIGHT MODE 2: Act
FLIGHT MODE 3: Act
V menu Function List/Forward Programming/Gyro Settings zvolte AS3X® Settings.
Pro nastavení zisků zvolte v menu AS3X® Settings položku AS3X® Gains. Nastavte zisky pro všechny letové režimy.
Pro nastavení priority zvolte v menu AS3X® Settings položku Priority. Nastavte prioritu pro všechny letové režimy.
Pro nastavení heading zvolte v menu AS3X® Settings položku Heading. Nastavte heading pro všechny letové režimy.
7. Nastavení přijímače - stabilizace SAFE
Před vlastním nastavením systému SAFE je potřeba pochopit 2 režimy, které systém SAFE nabízí.
Režim Envelope (ochranná obálka) určuje maximální možný náklon modelu. Nastavuje se úhel v ose roll (klopení - křidélka) a v ose pitch (klonění – výškovka). Lze nastavit úhly v obou směrech (nahoru, dolů, doprava, doleva) pro každý letový režim zvlášť.
Režim Self-level (samonivelace) určuje, zda závisí náklon modelu na výchylce příslušného ovladače.
Dále lze podobně jako u systému AS3X nastavit zisk stabilizace SAFE, který se uplatňuje zejména u režimu samonivelace. Čím je hodnota vyšší, tím rychleji dojde k samonivelaci, avšak může docházet k překmitu nebo oscilacím. Naopak příliš malá hodnota by vedla k příliš pomalé samonivelaci. V tabulce 3 jsou uvedeny doporučené hodnoty parametrů stabilizace SAFE.
Nejprve je nutné provést znova počáteční nastavení System Setup/Forward Programming/Gyro Setting zvolte First Time Setup.
Nejprve je nutné přiřadit kanál, kterým se bude aktivovat systém SAFE. Doporučujme použít stejný kanál, jako pro letové režimy AS3X. Poté zvolte Continue.
První (nouzový) letový režim nechte bez režimu SAFE. U ostatních můžete SAFE režim aktivovat. Dále upozorňujeme, že může být potřeba upravit zisky AS3X v letových režimech s aktivním SAFE.
Pro korektní funkci systému SAFE je nutné, aby přijímač znal referenční (vodorovnou) pozici letadla za letu. Volbou Level model and capture attitude budou do přijímače uložena tato poloha. Kladná hodnota znamená, že nos letadla resp. křídlo je nakloněno nahoru resp. doprava.
Dostupné jsou 3 režimy SAFE:
Inh: SAFE je zakázáno, doporučujeme použít na 1. letový režim.
Self-Leveling/Angle Demand: Uplatňuje se samonivelace a ochranná obálka.
Envelope: Uplatňuje se pouze ochranná obálka.
Nastavení potvrďte volbu Apply.
Přejděte do menu System Setup/Forward Programming/Gyro Setting. Zvolte SAFE Settings.
V menu SAFE Settings zvolte SAFE Gains. Zde nastavte pro jednotlivé letové režimy zisky. Doporučujeme začít na hodnotách okolo 35%. Pokud je model náchylný k oscilacím při dosažení cílové pozice, zisk snižte. Pokud se model pomalu vrací do cílové polohy, zisk zvyšte.
V menu SAFE Settings zvolte Angle Limits. Zde nastavte pro jednotlivé letové režimy maximální úhly náklonů. Doporučujeme pro osu roll (křidélka) použít 60°, pro klesání 40°, pro stoupání 50°.
Režimy SAFE můžete pro jednotlivé letové módy upravit v menu System Setup/Forward Programming/Gyro Setting/F-Mode Setup. Podrobnější nastavení systému SAFE je uvedeno v článku RC přijímač AR637T – pokročilé nastavení SAFE
8. Ostatní nastavení
V menu System Setup/Forward Programming/Other Settings lze uvést přijímač do párovacího režimu, dále obnovit tovární nastavení a načíst či uložit zálohu dat do přijímače.
Postup
Přejděte do menu Function List/Forward Programming/Other Settings
Enter Receiver Bind Mode: Uvede přijímač do režimu párování.
Factory Reset: Uvede veškeré parametry přijímače do továrního nastavení.
Restore from Backup: Nahraje do přijímače data ze zálohy (záloha je uložena v přijímači).
Save to Backup: Vytvoří zálohu dat (záloha je uložena v přijímači).
9. Předletová kontrola a let modelu
Po dokončení nastavení vysílače a přijímače AR637T je potřeba provést předletovou kontrolu. Kromě standardních procedur (celková kontrola modelu, kontrola dosahu, kontrola výchylek kormidel) je potřeba zkontrolovat funkci stabilizace. Je potřeba aktivovat stabilizační systém krátkým přidáním plynu. Pohyby modelu v patřičných osách zkontrolujte reakci kormidel - výchylky kormidel musí působit proti pohybu. Doporučujeme shlédnout toto video od Horizon Hobby.
S modelem vzleťte v prvním letovém režimu (bez aktivované stabilizace) a dostatečné výšce vyzkoušejte funkci stabilizace.
10. Závěr
V článku jsme uvedli postup pro základní nastavení přijímače Spektrum AR637T, které by mělo být dostačující pro běžné použití. Během několika dnů zveřejníme detailnější nastavení přijímače, jako např. systému Fail-safe, možnost aktivace funkce panika, odpovědi na často kladené dotazy (FAQ) a podobně.
Článek byl vytvořen 28.4.2020. Poslední úprava proběhla 28.4.2020.
Více než 80 000 položek skladem
Expedice ihned při objednávce do 14:00
Osobní odběr na prodejně zdarma
Oficiální distributor
Poradenství a servis
Na vašem soukromí nám záleží
Používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.