Home page » Blog » Představení Smart nabíječů Spektrum
Představení Smart nabíječů Spektrum
Úvod
Plnohodnotné Smart nabíječe umožnují nabíjet jak konvenční, tak i Smart akumulátory. Podporované typy jsou LiPo, LiHV, LiFe, LiIon, NiMH, NiCd a olověné. U lithiových a olověných aku lze nastavit koncové napětí, to je zejména důležité u olověných gelových akumulátorů podle doporučení výrobce.
Výstup nabíječe je tvořen konektorem IC3 a servisním JST-XH. Konektor IC3 je kompatibilní s konektorem EC3. Pokud používáte na akumulátorech jiný konektor, podívejte se do části FAQ – Často kladené dotazy. Samozřejmostí je ochrana proti přepólování a tepelná ochrana. Nabíječe S2100 a S1500 májí navíc USB výstup 5 V / 2 A pro napájení drobné elektroniky. Na rozdíl od Smart testeru se jedná o standardní USB výstup 5 V, nebo QC 2.0. Menu nabíječe je ve 4 jazycích – anglicky, německy, francouzsky a italsky.
Konstrukce a technické parametry nabíječů
Naprvní pohled zaujmou malé rozměry nabíječe, vzhledem k výkonu 200 W se jedná doslova o „kapesní“ rozměry. Nabíječe mají barevný grafický dobře čitelný displej, konec nabíjení je indikován jednak graficky, jednak akusticky. Intenzita zvukových oznámení a podsvícení je nastavitelná.
Elektronika je chlazena integrovaným ventilátorem(y). Ventilátory běží pouze v případě, že je potřeba chladit elektroniku nabíječe. Při nabíjení do výkonu cca 50 W se ventilátor neaktivuje.
* Pro dosažení maximálního výkonu je nutné, aby napájecí napětí nebylo podstatně nižší, než je napětí akumulátoru. Proto doporučujeme nabíječ napájet ze zdroje 24 V, např. SPMXC10202I.
** Nabíječ je osazen sítovým zdrojem o výkonu 200 W, každý výstup má maximální výkon 200 W. Pokud je celkový požadovaný výkon obou kanálu vyšší než 200 W, elektronika automaticky výkon rozdělí mezi oba kanály tak, aby součet výkonů obou kanálů byl 200 W (např. 150 W a 50 W).
Nabíjení Smart akumulátorů
Při připojení Smart akumulátorů se nabíječ automaticky nastaví a na Vás je pouze potvrdit start nabíjení. Dále lze upravit veškerá nastavení Smart akumulátoru a zjistit veškeré zaznamenané parametry, např. počet cyklů, které má Smart akumulátor již za sebou. Při nabíjení Smart akumulátorů není nezbytně nutné připojovat servisní konektor. Více informací v části FAQ – Často kladené dotazy.
Nastavení prodlevy pro automatické vybití akumulátoru na skladovací napětí (rozsah 12 až 240 hodin; vypnuto).
Nabíjení konvenčních akumulátorů
Při připojení konvenčních akumulátorů je nutné nastavit typ akumulátoru, počet článků, nabíjecí proud a případně koncové napětí.
FAQ – často kladené dotazy
Jak bylo dosaženo tak malých rozměrů a hmotnosti? Bylo použito moderních měničů s hrníčkovými jádry pracujících na vysoké frekvenci. Tyto měniče jsou již běžnou výbavou základních desek počítačů, kde došlo v poslední době rovněž ke značné redukci jejich velikosti.
Lze se Smart nabíječi nabíjet konvenční akumulátory? Ano, nabíječ nabíjí i konvenční akumulátory. Uživatel však musí ručně nastavit všechny potřebné parametry.
Lze u Smart akumulátoru nastavit nabíječem automatické vybíjení akumulátorů? Ano, automatické vybíjení na skladovací napětí lze na nabíječi nastavit. Dále lze přečíst veškeré parametry poskytované akumulátory.
Jaký smysl má připojování servisního konektoru lithiových akumulátorů u Smart akumulátorů? Elektronika ve Smart akumulátoru na základě kontinuálního měření optimálně vyrovnává jednotlivé články velmi malým proudem. Protože elektronické obvody v akumulátoru nedosahuje přesnosti elektronických obvodů v nabíječi, nabíječ dobíjí články na napětí o cca 0,02 V nižší, aby nemohlo dojít k přebití článku v důsledku tolerance obvodů v akumulátoru. Reálný rozdíl v dobité kapacitě je cca 3%. Jinými slovy, při zapojení servisního kabelu do akumulátoru dobijete o 3% více energie.
U nabíječů je velmi často otravné oznámení ukončení nabíjení, např. opakované hlasité pípání. Lze nastavit u nabíječů akustický způsob oznámení konce nabíjení? Ano. Hlasitost lze nastavit ve 4 úrovních (vypnuto, nízká, střední a vysoká). Konec nabíjení lze nastavit buď na Single (pouze jedno pípnutí), nebo Repeat (opakování pípnutí po 1 minutě).
U elektroniky je často použito až nepříjemně intenzivní podsvícení displeje. Lze nastavit úroveň podsvícení displeje? Ano, podsvícení lze nastavit ve 3 úrovních (nízké, střední a vysoké).
Umožňuje nabíječ nabíjet lithiové akumulátory s integrovaným balancérem? Ano. Pokud není připojen servisní konektor, budete vyzvání, zda chcete pokračovat bez zapojeného servisního konektoru.
U olověných akumulátorů výrobci doporučují různá koncová napětí (od 2,2 V až po 2,4 V). Lze v nabíječi nastavit koncové napětí u olověných akumulátorů? Ano. Koncové napětí je nastavitelné v rozsahu od 2,00 až po 2,40 V (krok 0,01 V).
Lze u lithiových akumulátorů nastavit koncové napětí pro nabíjení? Ano. U LiHV 4,30 až 4,40 V, u LiPo 4,15 až 4.25 V, u Liion 4,05 až 4,15, u LiFe 3.60 až 3,70 V.
Lze u lithiových akumulátorů nastavit koncové napětí pro skladování? Ano. U LiHV 3,75 až 3,95 V, u LiPo 3,70 až 3.90 V, u Liion 3,60 až 3,80, u LiFe 3.20 až 3,40 V.
Lze omezit nabíjecí dobu nebo kapacitu? Ne. Nabíječ místo této často zmatečné funkce disponuje režimy pro skladování akumulátorů.
Některé akumulátory jsou osazeny IC5 konektorem. Jak mohu tyto akumulátory připojit k nabíječi? Výstup nabíječe je tvořen konektorem IC3 a servisním JST-XH. Konektor IC3 je kompatibilní s konektorem EC3. K dispozici jsou redukce na konektory, které nejčastěji používá společnost Horizon Hobby ve svých modelech. Pokud používáte jiné konektory, můžete využít redukci na 4 mm dutinky nebo si můžete redukci / nabíjecí kabel vyrobit na míru.
IC3 - IC5/EC5: Pro nabíjení akumulátorů s konektorem IC5/EC5
IC3 - JST-PH: Pro nabíjení jednočlánkových akumulátorů s velkým konektorem (EFLB300S30 a obdobné).
IC3 - JST: Pro nabíjení akumulátorů s konektorem JST (např. EFLB8002SJ30 a obdobné).
IC3 - UMX: Pro nabíjení jednočlánkových akumulátorů s malým konektorem (např. EFLB1501S45 a obdobné).
Z akumulátorů je často vyveden příliš krátký servisní kabel – špatně se zapojuje do nabíječe. Případně mám na akumulátoru jiný typ servisního konektoru. Lze do nabíječe zapojit klasickou balanční desku? Ano. Podmínkou je, že kabel do nabíječe je typy JST-XH. V našem sortimentu máme např. desky s konektory JST-EH (GF-1401-0/01), JST-XH (GF-1401-002), JST-PQ (GF-1401-003) a JST-TP (GF-1401-004).
Lze aktualizovat firmware nabíječů? Ano.
Má nabíječ vstup pro připojení teplotního čidla? Ne. Teplotní čidla se dříve používala u NiCd a NiMH akumulátorů. Dnes se teplotní čidla nepoužívají.
Článek byl vytvořen 18.7.2019. Poslední úprava proběhla 18.7.2019.
Více než 80 000 položek skladem
Expedice ihned při objednávce do 14:00
Osobní odběr na prodejně zdarma
Oficiální distributor
Poradenství a servis
Na vašem soukromí nám záleží
Používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.