Od 31. prosince 2020 platí nová pravidla pro provoz bezpilotních letadel. Pod pojmem bezpilotní letadlo se rozumí také RC model letadla, vrtulníku a dron. Nemějte však obavy pro běžné užívání se stačí zaregistovat a složit jednoduchý online test. Vše je zdarma, test lze opakovat.
Nová pravidla budou platit v rámci EU. Nově se zavádí 3 kategorie pro provoz (let): otevřená, specifická a certifikovaná. Drtivá většina majitelů dronů a leteckých modelů bude model provozovat v otevřené kategorii. Otevřená kategorie se dále dělí na podkategorie A1, A2, A3. Bezpilotní letadla uvedená výrobci na trh budou od roku 2023 (pro zjednodušení) označena štítky, s označením třídy C0 až C4, dle hmotnosti a dalších parametrů. Modely zakoupené do této doby (bez štítku s označením třídy), bude samozřejmě možné dále provozovat.
Zásadní novinkou v regulaci je povinnost registrace. Registruje se provozovatel bezpilotního letadla.
Nemusíte se registrovat, pokud bezpilotní letadlo váží méně než 250 g a přitom:
Registrace je bezplatná. Po registraci obdržíte registrační číslo, které uvedete na všechny vaše bezpilotní letadla (stačí forma nálepky, lze i napsat). Registraci provedete na stránkách ÚCL.
Všichni piloti bezpilotních letadel, kromě těch, kteří budou létat s velmi lehkými modely (do 250 g, bez kamery, nebo hračky), musí rovněž absolvovat online zkoušku teoretických znalostí. Online test má 40 otázek na 60 min, pro splnění je nutných 30 správných odpovědí, test je možné zopakovat, materiál pro přípravu je na webu https://www.caa.cz/provoz/bezpilotni-letadla/.
Po složení testu vám bude elektronicky posláno potvrzení o složení zkoušky.
Poznámka: Registraci provádí provozovatel, online zkoušku absolvuje pilot, pokud se nejedená o stejnou osobu.
Podkategorie "otevřené" kategorie | Bezpilotní letadlo |
---|---|
A1 Let i v urbanistických oblastech, ale ne nad davy lidí, nebo let mimo urbanistické oblasti | Bezpilotní letadlo do 500g |
Bezpilotní letadlo s výrobním štítkem třídy C0, C1 | |
A2 Let v urbanistické oblasti při dodržení nejeméně 30 m od lidí, nebo mimo urbanistické oblasti | Bezpilotní letadlo do 2kg |
Bezpilotní letadlo s výrobním štítkem třídy C2 | |
A3 Let mimo urbanistické oblasti | Bezpilotní letadlo do 25kg |
Bezpilotní letadlo s výrobním štítkem třídy C2, C3, C4 |
Pro let v kategorie A1 a A3 stačí složení základního online testu. Kategorie A2 vyžaduje složení online testu a absolvování praktického výcviku.
Běžný uživatel RC letadel, vrtulníků a dronů, bude muset nově pro provoz těchto modelů provést online registraci. Všechny své RC modely označí přiloženým číslem a absolvuje online test. Nutno dodat, že online test slouží k pochopení základní pravidel bezpečnosti a po přečtení základních materiálů jej hravě absolvujete. Celý proces je online, zdarma a i pro úplné začátečníky je to otázka na půl odpoledne.
Pro Vaši snadnější orientaci naleznete níže základní přehled hlavních znaků „otevřen“ provozní kategorie. Kategorie „otevřeného“ provozu bezpilotních systémů se dělí na tři podkategorie A1, A2 a A3 na základě odlišných provozních omezení, požadavků na dálkově řídícího pilota a technických požadavků na bezpilotní systém. V zásadě nicméně platí, že:
Podkategorie A2 je zaměřena na provoz, při kterém se předpokládá, že významná část letu bude prováděna v blízkosti lidí. Minimální vzdálenost od osob nezapojených do provozu se pohybuje od 5 m do 50 m. Vzdálenost 5 m je přípustná pouze v případě, že bezpilotní letadlo má zapnutou funkci nízkorychlostního režimu a vzdáleně řídící pilot provedl vyhodnocení situace, pokud jde o počasí, výkonnost bezpilotního letadla a vyhrazení (segregaci) přelétávané oblasti.
Podkategorie A3 se zabývá provozem, který je prováděn v takové oblasti, kde dálkově řídící pilot důvodně očekává, že v dosahu bezpilotního letadla, v němž létá v průběhu úkolu, nebudou ohroženy žádné osoby nezapojené do provozu. Kromě toho musí být provoz prováděn v bezpečné horizontální vzdálenosti minimálně 150 m od obytných, obchodních, průmyslových nebo rekreačních oblastí.
je kategorie provozu bezpilotních systémů, u kterých s ohledem na související rizika je vyžadováno povolení příslušného úřadu před uskutečněním provozu, s uvážením zmírňujících opatření identifikovaných v posouzení provozního rizika, s výjimkou určitých standardních scénářů, u kterých je prohlášení provozovatele dostačující, nebo případu, kdy je provozovatel držitelem osvědčení provozovatele lehkého UAS (LUC) s příslušnými právy.
je kategorie provozu bezpilotních systémů, u kterých s ohledem na související rizika je vyžadována certifikace bezpilotního systému, osvědčení způsobilosti dálkově řídícího pilota a schválení provozovatele příslušným úřadem, aby byla zajištěna odpovídající úroveň bezpečnosti.
Výrobci musí bezpilotní letadla uvádět na trh od roku 2023 v takové podobě, aby tyto požadavky splňovala. Každá kategorie má svoje logo, které musí být po konci přechodného období na obalu výrobku.
Pokud jste letečtí modeláři, povinnost registrace a platnost nových pravidel se na vás vztahuje také, stejně jako na jakéhokoliv pilota dronu. Regulační rámec však obsahuje dočasnou výjimku v případě pokračování provozu modelů v rámci již existujících klubů a sdružení leteckých modelářů (v ČR se jedná o spolky), ve kterých bezpečně probíhal provoz dle stávajících vnitrostátních pravidel. I v rámci této výjimky je ovšem k 31. 12. 2020 pro kluby a sdružení leteckých modelářů zcela zásadní povinnost registrace v registru provozovatelů bezpilotních letadel s využitím registračního nástroje ÚCL na stránkách https://dron.caa.cz/. Za určitých podmínek může registraci svých členů v registru ÚCL centrálně provést klub nebo sdružení. Registrovaní modeláři-piloti od klubu obdrží registrační číslo, kterým si označí svoje modely a další registraci provádět zatím nemusí. Pro ujištění o využití této možnosti a pro vyjasnění si způsobu značení svých modelů je však třeba svůj konkrétní klub nebo sdružení kontaktovat. Během doby platnosti výše uvedené výjimky mají kluby a sdružení leteckých modelářů možnost vyjednat si podmínky dalšího provozu podle zvláštního článku nařízení EU. Kluby a sdružení leteckých modelářů mohou požádat i o snížení minimálního věku pilota.
Kluby nebo sdružení, které využijí výše uvedené možnosti, zašlou na ÚCL deklaraci způsobu provozu a pravidel, která se budou v přechodném období vztahovat na jejich členy. Ta musí vycházet z aktuálně platných předpisů a pravidel, jinak tato deklarace nebude akceptována a výjimku pro klub nebude možné využít. V tuto chvíli je již známé, že v ČR bude mít povahu takového modelářského sdružení s dvouletou výjimkou mimo jiné Svaz modelářů České republiky z. s., který deklaraci již předal.
Informace převzaty z webu https://www.caa.cz/
Objednací číslo | Název položky |
---|---|
EFL2775 | E-flite RV-9 450 ARF |
Článek byl vytvořen 18.12.2020. Poslední úprava proběhla 18.12.2020.
Používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.