Funkce jednoduché jednočinné pistole
Jednočinné pistole pracují na principu fixírky. Barva je nasávána podtlakem rychle proudícího vzduchu za tryskou, kde je smíchána se vzduchem a přenesena na barvenou plochu.
Airbrush je vynikající nástroj pro barvení a zdobení různých povrchů, ať už jde plastikové modely, RC modely, figurky, obrazy na plátno, díly automobilů, apod. Pro začátečníky může být airbrush trochu náročný, ale s trpělivostí lze dosáhnout skvělých výsledků.
Airbrush se stal jednou z nenahraditelných technik pro modeláře. Na tuto techniku si většina modelářů přijde až s postupem času, a to tak, že barvení štětcem již prostě není efektivní a nesplňuje vyšší požadavky - díky airbrush totiž barvu na model lze nanést naprosto rovnoměrně.
Pro stříkání s airbrush je nutné zakoupit stříkací pistoli, kompresor a samozřejmě barvy.
Jednočinné pistole pracují na principu fixírky. Barva je nasávána podtlakem rychle proudícího vzduchu za tryskou, kde je smíchána se vzduchem a přenesena na barvenou plochu.
Jednočinné pistole se vyznačují jednoduchou konstrukcí a snadnou obsluhou, což je výhodou, protože s ní mohou pracovat i děti a nezkušení. Protože barva je přiváděna pouze ke trysce, je čištění a výměna za jinou barvu rychlá. Pistole má jen regulaci barvy, lze ji proto využít na větší plochy.
Dvojčinná pistole má oddělené dávkování vzduchu a barvy. Stlačením spouště se přidává vzduch, tažením vzad se otevírá tryska, dozadu zatahuje jehla, čímž se dávkuje množství barvy. Pistole je proto vhodná i pro složitější techniky, stínování apod.
Dvojčinná pistole má složitější konstrukci, zpravidla jde o kovový odlitek s řadou dílů. Plnění barvou jsou zpravidla spodní, boční a horní a tomu odpovídá i tvar a konstrukce pistole. Ta mívá pro pohodlné držení tvaru tužky, díky tomu lze přesně dávkovat a směrovat proud nástřiku. Lze měnit velikost trysky od cca 0,2 do 0,5mm.
V praxi se používá 0,2 mm či 0,3 mm. 0,5 mm se používá často na terén či základování větších ploch. Velikost trysky ovlivňuje to, jak „tlustá“ je čára při maximálním použití.
Pokud se chcete s technikou airbrush pouze seznámit, nebo chcete pouze jednorázově nastříkat malé plochy a nechcete investovat do kompresoru, je možné využít nádoby se stlačeným vzduchem. Pro dlouhodobé používání je však nutný kompresor.
Membránové kompresory jsou menší, tišší a dostačují pro jednodušší práce. Nevýhodou je, že neposkytují konstantní tlak vzduchu.
Pístové kompresory s tlakovou nádobou dodávají trvalý proud vzduchu, obsahují regulaci tlaku a představují sice dražší, ale ideální stroj pro všechny typy stříkacích pistolí a stříkacích technik až po ty nejsložitější.
Pro stříkání modelů, figurek, železnic apod. se používají barvy syntetické nebo akrylové. Vždy doporučujeme používat jen barvy přímo určené pro modelářství, například značky Revell, neboť obsahují vysoké množství pigmentu.
Syntetické barvy se ředí ředidlem. Doporučujeme vždy používat pouze doporučené ředilo výrobcem. Při práci je nutné mít dobře odvětranou místnost a používat ochranné dýchací prostředky, neboť se jedná o těkavé látky. Barvy však skvěle kryjí a dosáhnete s nimi výborného výsledku.
Jedná se o moderní rychleschnoucí vodou ředitelné barvy s minimálním zápachem. Jsou proto vhodné do modelářských kroužků nebo do bytu. Akrylové barvy lze ředit destilovanou vodou, lepšího výsledku dosáhnete speciálním ředidlem na bázi vody, které zpomaluje tuhnutí barev. S akrylovými barvy rovněž dosáhnete výborného výsledku.
Záleží jen na Vás, jaký typ barvy zvolíte a se kterým se Vám bude lépe pracovat. S oběma druhy lze profesionálně pracovat.
Dle typu barvy a doporučení výrobce zvolte množství naředění barvy. Obecně se barva pro AirBrush ředí více, aby byla řidší, než při nanášení štětcem. Pokud máte barvu moc řídkou, má tendenci se rozpíjet na modelu, moc hustá zase má problém s průchodností tryskou.
Existují i dalším barvy dle způsobu použití airbrushe, jako jsou olejové barvy, na textil, potravinářské, na tělo apod.
Důležité je nachystat si stříkací prostor, tak aby nedošlo k poškození okolních věcí. Můžete si vytvořit jednoduchou zástěnu. Ideální je samozřejmě využít stříkací box.
Přečtěte si návod k airbrush pistoli a kompresoru. Dozvíte se, jak správně sestavit, používat a čistit tyto zařízení.
Než se pustíte do svého prvního projektu, zkuste se seznámit s airbrushem a jeho funkcemi tím, že budete zkoušet na cvičném povrchu. Zkuste stříkat různé tvary a experimentujte s různými tlaky vzduchu, průtoky barvy a popřípadě hustotou barvy. Základní dovednosti si můžete procvičit rovněž s čistou vodou na papír.
Před začátkem samotného stříkaní „naostro“, vždy vyzkoušejte nastavení pistole a naředění barvy na cvičném materiálu. Ideální stav je, když se povrch zdá vlhký, ale zároveň se neroztéká a nerozstříkává.
Připravit je nutné i samotnou věc, kterou budete stříkat. Zakrýt části, které se nesmí nastříkat a vyznačit linie. Nejlepšího výsledku k oddělení barev dosáhnete pomocí maskovacích pásek. Pro složitější techniky si připravte šablony.
Při nástřiku složitějších kamufláží si důkladně promyslete postup nástřiku jednotlivých vrstev.
Při každé změně barvy je nutné provést čištění pistole, aby nedošlo ke znehodnocení Vašeho projektu.
K čištění je nejvhodnější použít speciální přípravky, které proces výrazně urychlí a usnadní. Postup čištění je uveden zde.
Po skončení stříkání je nutné stříkací pistoli důsledně vyčistit, aby nedošlo k zaschnutí barvy a byla zajištěna další funkčnost.
Článek byl vytvořen 8.9.2023. Poslední úprava proběhla 8.9.2023.
Používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.