Jak na leštění povrchů
Leštění povrchů probíhá v několika fázích. Každý materiál vyžaduje různý počet fází, odlišné brusné a leštící kotouče a specifické leštící pasty. K dokonalému výsledku při leštění povrchů je zapotřebí především správný výběr jednotlivých komponentů a dodržení pracovních postupů. V následujícím článku jsme si pro Vás připravili základní informace, které Vám dopomůžou k perfektnímu výsledku.
Rady a tipy
1. Správný výběr leštícího/brusného kotouče
Při výběru leštícího kotouče zohledněte materiál povrchu, který budete leštit. Tvrdší nebo brusné kotouče jsou vhodné pro odstranění větších vad a škrábanců, zatímco jemnější/měkčí kotouče jsou určeny pro finální leštění. Používejte vždy pro jeden kotouč jeden typ leštící pasty, aby nedošlo ke kontaminaci a znehodnocení povrchu, například ze zbytků z předchozího hrubšího leštění.
2. Výběr nářadí a unašeče
Pro leštění používejte přístroj s regulací otáček (vrtačka, leštička, leštící bruska, frézka). Pro leštění kovových materiálů je doporučeno min. 3500 ot/min. Leštící kotouče značky Policraft z našeho sortimentu se upevňují buď na válcový unašeč nebo na kónický unašeč (pro kotouče s koženým středem). K dispozici jsou různé typy unašečů, ať již pro upnutí do vrtacích sklíčidel nebo na strojní hřídele s různým průměrem (12.7 – 15.9 mm). Doporučené unašeče jsou uvedeny u kotoučů. K upevnění vrtačky můžete využít nastavitelný držák na stůl s Euro objímkou.
3. Příprava povrchu
Než začnete se samotným leštěním, ujistěte se, že povrch je čistý a bez prachu. Očištěním povrchu odstraníte nečistoty, které by mohly způsobit poškození během procesu leštění.
4. Volba leštící pasty
Zvolte leštící pastu odpovídající typu povrchu a vlastnostem materiálu. Výběrem kotouče, leštící pasty a jednotlivými kroky vás provede tabulka viz níže. Pro perfektní vyleštění povrchu je většinou potřeba více kroků. Pro lepší přehled jsou pasty bareveně odlišeny.
6. Používání pasty v malém množství
Při leštění platí pravidlo "méně je více". Pasty používejte v malém množství a postupně přidávejte, pokud je to nutné. Přebytečná pasta může způsobit nežádoucí skvrny a ztížit odstranění přebytečného materiálu.
7. Správná technika leštění
Přejíždějte leštícím kotoučem rovnoměrně konstantním tlakem na materiál. Pracujte pomalu. Mezi jednotlivými kroky je dobré změnit směr pohybu leštění. U okrajů se snažte leštit materiál tzv. do ztracena. Během procesu leštění si dejte pozor na teplotu povrchu, aby nedošlo k zakalení, či tvorbě skvrn na materiálu, popřípadě snižte otáčky, či snižte tlak na povrch.
8. Označení kotoučů
Označte si zřetelně kotouče dle použité pasty pro budoucí použití.
9. Ochrana neleštěných povrchů
Používejte maskovací pásky na ochranu okolních povrchů, které nechcete leštit.
Přehled pro výběr leštících přípravků Policraft dle typu materiálu.
Bezpečnostní upozornění
Při práci používejte ochranné pomůcky, jako jsou brýle, respirátor, sluchátka, či rukavice. Netlačte příliš na materiál, nechte pracovat kotouč. Vždy pracujte pod středem kotouče. Noste přiléhavé oblečení, které se nemůže zachytit. Koncentrujte se na práci.